Lyoto Carvalho Machida – jeden z najlepszych zawodników mieszanych sztuk walki kategorii półciężkiej

Redakcja

7 stycznia, 2024
Lyoto Machida to jeden z najbardziej znanych i szanowanych brazylijskich fighterów wszech czasów, który jako pierwszy i jedyny zawodnik zdobył dwa tytuły mistrzowskie w wadze półciężkiej UFC. Wygrywając sześć ze swoich siedmiu walk przez nokaut, Machida jest szczególnie znany ze swojego niekonwencjonalnego stylu uderzania. Wielu zawodników określa jego styl jako „sposób walki Machidy” z powodu jego trudnej do przewidzenia natury. Po raz pierwszy dał się poznać w MMA, pokonując przez nokaut byłego mistrza wagi półciężkiej UFC Antônio Rodrigo Nogueirę na początku swojej kariery. Od tamtej pory Machida większość czasu spędził w UFC. Po zwolnieniu z tej organizacji powrócił w 2017 roku, pokonując Dereka Brunsona w głównym wydarzeniu gali UFC Fight Night. Dzięki tej wygranej Machida otrzymał szansę na walkę o mistrzostwo wagi półciężkiej UFC. Jednak nie udało mu się, przegrywając walkę z obecnym mistrzem Danielem Cormierem w lipcu.

Pochodzenie i początki kariery Lyoto Machidy

Lyoto Machida urodził się 19 lutego 1981 roku w Rio de Janeiro, w Brazylii. Jego ojciec, Lyoto Machado, był zawodowym kulturystą, a matka, Ildemia, była nauczycielką w szkole. W wieku trzech lat Machida rozpoczął naukę judo w Yawara Dojo w Rio de Janeiro, gdzie jego ojciec posiadał czarny pas. W wieku kilkunastu lat zaczął trenować boks, kickboxing i zapasy. Uczęszczając do Instytutu Wychowania Fizycznego w Rio, przez pewien czas uprawiał baseball, ale wkrótce skupił się całkowicie na MMA.

Kariera w UFC

Machida zadebiutował w UFC w 2006 roku na gali The Ultimate Fighter VII Finale. Pokonał byłego zawodnika UFC i członka obsady The Ultimate Fighter Rodrigo Damma przez nokaut w pierwszej rundzie. Następnie Machida zmierzył się z weteranem UFC Scottem Smithem na UFC 78. Wygrał walkę przez nokaut w pierwszej rundzie i stał się pierwszym zawodnikiem UFC, który wygrał turniej bez ani jednej porażki. Jego następną walką była walka z weteranem UFC Lymanem Goodem na UFC 84. Machida wygrał przez nokaut w pierwszej rundzie, po czym otrzymał szansę walki o tytuł z ówczesnym mistrzem wagi półśredniej Mattem Hughesem. Machida przegrał walkę przez jednogłośną decyzję i został zwolniony z organizacji.
sportowiec na ringu

Następna walka Lyoto Machidy i perspektywy na przyszłość

Wraz z przegraną z Cormierem, kariera Machidy w UFC dobiegła końca. Jednak powrócił do akcji w 2017 roku i wygrał swoją walkę z Derekiem Brunsonem 10 listopada 2017 roku. Dzięki wygranej Machida otrzymał szansę walki o tytuł z mistrzem Danielem Cormierem. Przegrał jednak walkę i obecnie jest na dwuletniej przerwie od MMA. Istnieją obawy, że kontuzje, których Machida doznał w obu kolanach, zakończą jego karierę zawodniczą. Machida zapowiedział jednak, że nadal będzie walczył i planuje powrócić do klatki w 2020 roku.

Styl walki i mocne strony

Najbardziej znaną cechą Machidy jako zawodnika jest jego niekonwencjonalny styl. Zazwyczaj nie walczy w konwencjonalnej ortodoksyjnej postawie (w stylu Muay Thai, z rękami po bokach), zamiast tego używa nieortodoksyjnej postawy południowej. Rzadko wykonuje też ruchy głową i trzyma gardę nisko. Wielu zawodników mówiło, że jego styl jest prawie niemożliwy do przewidzenia i kontrowania.

Słabości i obawy dotyczące stylu walki Machidy

Niskie kopnięcie Machidy jest jego popisowym ruchem. Jednak wielu czołowych fighterów uważa, że jest to jego największa słabość. Jego niskie kopnięcia bywają bardzo chybione, często trafiają w płótno po drugiej stronie przeciwnika. Może to doprowadzić do łatwego obalenia przeciwnika, co stawia Machidę w niekorzystnej sytuacji. Machida ma również zwyczaj przytrzymywania swoich przeciwników, gdy ci próbują się bronić. Może to doprowadzić do przerwania walki przez sędziego lub postawić Machidę w niekorzystnej sytuacji.

Słowa podsumowujące

Machida jest jednym z najbardziej szanowanych brazylijskich fighterów wszechczasów, który jako pierwszy i jedyny zawodnik zdobył dwa tytuły mistrzowskie w wadze półciężkiej UFC. Wygrywając sześć ze swoich siedmiu walk przez nokaut, Machida jest szczególnie znany ze swojego nieortodoksyjnego stylu uderzania. Wielu zawodników określa jego styl jako „sposób walki Machidy” z powodu jego trudnej do przewidzenia natury. Po raz pierwszy dał się poznać w MMA, pokonując przez nokaut byłego mistrza wagi półśredniej UFC Antônio Rodrigo Nogueirę na początku swojej kariery. Od tego czasu Machida większość czasu spędził w UFC. Po zwolnieniu z tej organizacji, powrócił w 2017 roku, pokonując Dereka Brunsona w głównym wydarzeniu gali UFC Fight Night. Dzięki tej wygranej Machida otrzymał szansę walki o mistrzostwo wagi welterweight UFC. Jednak nie udało mu się, przegrywając walkę z obecnym mistrzem Danielem Cormierem w lipcu.

Polecane: