Jak walczyć w wadze piórkowej?

Redakcja

6 stycznia, 2024

Jak zostać zawodnikiem wagi piórkowej

Lżejsze kategorie wagowe w UFC przeżywają w ostatnich latach rozkwit. W wagach piórkowej, lekkiej i półciężkiej jest łącznie 25 mistrzów, a walki o tytuły odbywają się co kilka tygodni. Waga 145 funtów stała się tak konkurencyjna, że zaczęła nawet zmieniać sposób, w jaki patrzymy na kategorie wagowe. Zamiast być tylko numerem na karcie walk, kategorie wagowe są teraz ważne same w sobie. W zależności od podziału na kategorie, istnieją zalety i wady rywalizacji w danej kategorii wagowej. Na przykład większość zawodników wagi piórkowej jest wyższa od wagi półciężkiej, co sprawia, że wybór wagi lekkiej jest logiczny. Oczywiście, trzeba też wziąć pod uwagę inne czynniki. Jeśli jesteś niskim lekkim, walka w wadze piórkowej prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie zbyt korzystna. Jeśli jesteś większym lekkim, przejście do niższej kategorii wagowej może okazać się lepszym rozwiązaniem. W tym artykule poznasz powody, dla których możesz chcieć przejść do wagi piórkowej, a także najlepsze sposoby, aby to zrobić.

Zestaw umiejętności wagi piórkowej

Waga piórkowa jest najbardziej atletyczną kategorią wagową w UFC. Limit wagowy 145 funtów zmusza fighterów do bycia zręcznymi i wysportowanymi, aby móc rywalizować. Co więcej, wielu najlepszych zawodników na świecie walczy w wadze piórkowej. To sprawia, że pojedynki w wadze piórkowej są bardzo interesujące i emocjonujące. Mając to na uwadze, oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, decydując się na kategorię wagową. Praca nóg – Praca nóg jest kluczowa na każdym poziomie MMA i kategorie wagowe UFC nie są tu wyjątkiem. Jest ona jednak szczególnie ważna w wadze piórkowej. Niższy limit wagowy oznacza, że fighterzy muszą być bardziej taktyczni w pracy nóg. Aby uniknąć trafienia mocnymi ciosami, muszą być bardzo świadomi zasięgu, w którym aktywnie wymieniają ciosy. Szybkość – Jak wspomnieliśmy powyżej, wielu czołowych zawodników wagi piórkowej walczy w limicie 145 funtów. Oznacza to, że nawet jeśli UFC promuje obecnie walkę Conora McGregora w wadze lekkiej, wielu fanów oczekuje już walki w wadze piórkowej. Jest to świetne dla rozwoju tej dywizji, ponieważ pokazuje, że w wadze piórkowej jest ogromna głębia. Jednak może to również utrudnić zrobienie wagi. Ze względu na konkurencyjną naturę dywizji, na fighterów wywierana jest duża presja, aby robili wagę. Jeśli walczysz w wadze piórkowej i masz trochę nadwagi lub brakuje ci kilku kilogramów, może być ci bardzo trudno zrobić wagę. Kondycja – Limit wagowy 145 funtów zmusza wszystkich fighterów do bycia bardzo silnymi. Jednocześnie zauważyliśmy, że ilość walk może mieć wpływ na kondycję. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest kondycja. Dla wielu sportowców ich najlepsze lata przypadają na wiek 20 lat, kiedy są w pełni sił fizycznych i w najlepszej kondycji. Przygotowując ciało i umysł, można uniknąć negatywnych skutków przetrenowania. Możesz też stoczyć jeszcze jedną walkę przed końcem kariery, przedłużając ją o jeden lub więcej pojedynków. Strategia – Aby wygrać w wadze piórkowej, musisz być sprytny. Ponieważ w wadze piórkowej jest tak wielu świetnych zawodników, nie uda ci się po prostu zlekceważyć jednego lub dwóch przeciwników. Musisz przygotować się na ich grę i być gotowym do wprowadzania zmian w locie, jeśli sprawy nie idą zgodnie z planem.

waga piorkowa

Przejście do wagi piórkowej

Jak zapewne wiesz, najłatwiejszym sposobem na awans do wyższej kategorii wagowej jest zdobycie tytułu w swojej obecnej kategorii wagowej. Aby tego dokonać, musisz pokonać mistrza w swojej kategorii wagowej. Podobnie jest z przesunięciem w dół: możesz albo pokonać mistrza w jego własnej wadze, albo zmusić go do przesunięcia się o klasę wagową w dół. Można to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest wygranie walki w wadze piórkowej. Jeśli wygrasz walkę w wadze piórkowej, UFC uzna twoje osiągnięcie i zostaniesz nowym mistrzem. Możesz też awansować, zdobywając tytuł tymczasowy. Tytuły tymczasowe są przyznawane tylko wtedy, gdy toczy się walka o tytuł w wyższej kategorii wagowej. Na przykład, jeśli toczy się walka w wadze lekkiej między dwoma zawodnikami i pokonasz jednego z nich, zostaniesz tymczasowym mistrzem wagi piórkowej. Możesz wtedy wybrać, czy następną walkę stoczysz w wadze piórkowej, czy też pozostaniesz w swojej obecnej kategorii wagowej.

Korzyści z rywalizacji w wadze piórkowej

Będziesz się uczył – Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą rzeczą w walce w wadze piórkowej jest nauka walki. Zdobędziesz umiejętności potrzebne do rywalizacji na najwyższym poziomie. Będziesz bardziej skoncentrowany – w wadze piórkowej światło reflektorów jest znacznie jaśniejsze niż w innych kategoriach wagowych. Będziesz musiał dać z siebie wszystko za każdym razem, gdy wejdziesz do oktagonu. Większa wytrzymałość – Ważna jest eksplozywność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia intensywności. Jako zawodnik wagi piórkowej będziesz musiał być w świetnej formie przez cały czas. Lepsza kondycja – przygotowując się do walki w wadze piórkowej, będziesz w lepszej formie, aby rywalizować w swojej naturalnej kategorii wagowej. Będziesz w najlepszej formie w swoim życiu. Sprawdzisz się – każda walka to walka o życie. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest udział w najlepszych walkach w wadze piórkowej. Będziesz mógł sprawdzić się w walce z najlepszymi na świecie w każdym momencie walki. Zarobisz więcej pieniędzy – Im więcej walk stoczysz, tym więcej pieniędzy zarobisz na koniec. Nawet jeśli walczysz w swoim rodzinnym mieście, w UFC zarobisz dużo pieniędzy. Poznasz wspaniałych ludzi – Jak widać powyżej, rywalizując w UFC w wadze piórkowej, będziesz miał kontakt z wieloma wspaniałymi ludźmi. Od zawodników po pracowników zaplecza – poznasz wielu przyjaciół w tym biznesie.

Czy powinieneś starać się schudnąć, czy pozostać przy swojej naturalnej wadze?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu sportowców, gdy próbują zdecydować się na wybór kategorii wagowej. Najlepszym sposobem odpowiedzi na to pytanie jest spojrzenie na swoją kategorię wagową w stosunku do swojej naturalnej wagi. Jeśli należysz do wagi piórkowej i chcesz w niej pozostać, nie ma powodu, abyś próbował się odchudzać. Jeśli natomiast chcesz awansować do wagi lekkiej i rywalizować w wyższej kategorii wagowej, powinieneś spróbować schudnąć.

Waga piórkowa jest najbardziej atletyczną kategorią wagową w UFC i najbardziej wymagającą umiejętności. Najlepszym sposobem na przygotowanie się do kariery zawodniczej w UFC jest trenowanie jak zawodnicy UFC, uczenie się od najlepszych i przejście do wagi piórkowej, jeśli wygrasz swoją walkę w obecnej kategorii wagowej.

Polecane: